Projects/Borduurmachine: verschil tussen versies
| Regel 61: | Regel 61: | ||
* Vilt stof? | * Vilt stof? | ||
[[File:Soort naald met stof voorbeeld.png|thumb | [[File:Soort naald met stof voorbeeld.png|thumb|Soorten naalden voor welke stof]] | ||
=== Welke grootte === | === Welke grootte === | ||
Versie van 1 jul 2025 19:18
| Project Borduurmachine | |
|---|---|
| Naam | Borduurmachine |
| Beschrijving | Borduur machine voor de in space |
| Website | |
| Start | 2025-05-21 |
| Contact | Aranea, Elena |
| Status | Production |
Dank aan iedereen die heeft meegeholpen met geld inzamelen voor de borduurmachine :)
De borduurmachine die we hebben op de space is een "Bernina b500". Deze staat momenteel opgeborgen in grote hoge en platte Samla box in het Flexlab onder de werktafels.
Kleine uitleg vooraf is erg handig voordat je zelf begint met borduren. De machine is zeer vriendelijk voor beginners en biedt veel designmogelijkheden. Ook dat je designs kunt mixen en matchen met wat je zelf hebt ingebracht via USB-stick of designs die al met de borduurmachine komen.
Wanneer je de borduurmachine op zet is het belangrijk dat deze stevig op één tafel staat (Niet op twee tafelhelften) of op de betonen vloer! Verder gelieve deze in Flexlab te houden om mogelijke geluidsoverlast te verminderen.
Kosten
Kosten voor gebruik zijn momenteel nog niet opgezet. Maar zou wel kunnen worden opgezet in Revbank met kosten per steek bijvoorbeeld. Deze gaan dan richting meer garen bestellen en toekomstig onderhoud van de machine.
Voor de mensen die te laat waren met doneren en nog wilde! Het kan nog steeds!
Hebben revbank account er al voor opgezet. Deze is "borduurmachine". Hier kun je verdere bedragen depositen
Standaard instellingen
Voor als iemand ze heeft aangepast, dit zijn de instellingen die momenteel goed werken en een mooi resultaat geven op gewoven stoffen:
Insert Wiki Table here
Borduur voet:
Boven spanning: 3
Onderspanning:
Stof dikte: 4mm
Naald:
Handleiding machine
Deze bevind zich uitgeprint in de platte Samlabak boven op de borduur-Samlabak.
Online PDF Handleiding NL/EN
Hoe start je?
Bepaal eerst wat je wilt borduuren
- Patch
- Kleding
- Naai project
Wat voor stof wil je gebruiken?
Dit is belangrijk voor de soort naald die je wilt gaan gebruiken.
- Dunne t-shirt stof met stretch?
- Syntetisch?
- Stevigere stof dat meer dicht gewoven is (Zoals Jeans)
- Vilt stof?

Welke grootte
De groottes kun je zelf bepalen van tevoren in de software. Maar ook nog op het apparaat zelf. De machine werkt met millimeters. Ieder borduurraam komt met een plastic doorzichtig raster dat de borduurgrenzen laat zien van de machine
Borduurramen die we hebben
| Grote | Instelling naam | Formaat mm |
|---|---|---|
| Kleine | Klein borduurraam | 72x50 |
| Medium | Middel groot borduurraam | 100x130 |
| Groot | Groot, Ovaal borduurraam | 145x255 |
Ze zijn nog extra aan te schroeven en los te schroeven met een T20x100mm HMB schroevendraaier
Garen
Geen naaimachinegaren op de borduur machine gebruiken als topgaren! Dit komt door dat de machine specefiek is geprogrameerd voor de spanningsterkte en dikte van machineborduurgaren.
Er zijn veel verschillende opties voor verschillende projecten. Momenteel hebben we polyester in ons bezit en kunnen wij deze snel en dicht bij de space bestellen en ophalen. Deze garen is te vinden in de bovenste Samla box.
Verder heeft machineborduurgaren ook een houdbaarheidsdatum. Deze verschilt per garen maar is gemiddeld 2 a 3 jaar. Gelukkig kun je testen of je garen nog goed is. Dat doe je door een stukje draad over 2 vingers gedraaid te spannen en er aan te trekken tot het breekt. (Alsof het een vuurwerk trektouwtje is).
Maar om wat van onze research te delen waarom het belangrijk is om met soorten garen rekening mee te houden heb ik hier nog even wat uitgelegd.
Polyester/Polyneon
Het is een veelzijdige draad die veel verschillende stof soorten aan kan, Waaronder ook syntetisch. Verder kan het tegen zon UV-straling en heftige was- en droogcycles. Ook prima tegen chloor/bleekmiddel. Bij het schoonmaken behoudt het zijn kleur.
Nylon
Industry standaard, verkleurd niet in de was. Zelfs als je het bleekt met chloor/bleekmiddel. Kan veel hebben en gaat goed lang mee. Vaker verkrijgbaar in matte kleuren. Maar niet zo veel als Polyester of Rayon.
Rayon
Geeft af in de was, breekt sneller dan Nylon maar heeft meer kleuren en hogere glans opties. Verder verkleurt deze sneller en is het kreuk gevoeliger. Ook kan het smelten onder hitte... houd weg van strijkijzers en vlammenwerpers.
Al is het wel de meer eco-vriendelijkere optie, omdat het gemaakt is van cellulosevezels afkomstig van houtpulp.
Metallic
Minder flexibel dan Nylon of Rayon. Stuk steviger en komen in hoge glansopties zoals goud- en zilverkleurig. Vaak met wat meer textuur en geeft een luxe en royale lijkende finish. Verder hebben ze hun eigen speciale naalden nodig om mee te borduren. Kan niet tegen bleek of hoge temperatuur was. Ook kan het niet op alle stofsoorten worden geborduurd.
Cotton
Kan krimpen en kreukelen in de was maar wel veel beter aan dan Rayon. Verkleurd onder de UV-straling van de zon. Beter voor de planeet en recyclebaar.
Bobbin thread
Onderdraad voor de machine is essentieel. Deze is anders dan borduurgaren. Deze draad is stukje dunner dan topgaren zodat je borduurontwerpen wat flexibeler blijven. Deze draad komt alleen in de kleuren zwart en wit.
Hier nog extra guide voor draad dikte en steek dichtheid:
https://www.madeirausa.com/about-madeira-usa-embroidery-thread.aspx
Naalden soorten
Er zijn verschillende naalden voor verschillende dingen die je kan borduren. Samen met andere instellingen die er het beste voor zijn.
Afbeelding verschillende naalden
De meeste naalden gaan maar 6 a 8 uur aan borduur-uren mee. Voordat je begint is het handig om met je nagel langs de naald te gaan om te testen of iets van metaal blijft haken. Dat betekent dat de protective coating op de naald op is en het aan vervaning toe is.
Daarbij gezegd dat de naalden ook consumables zijn op de machine en moeten deze af en toe ook bijbesteld worden. Even extra ter informatie: NIET van Ali-Express bestellen! . Deze naalden zijn gegoten inplaats van gesmeden. Deze naalden zorgen er voor dat er vaker onderhoud nodig is en machine gaat er sneller van stuk.
Vliezen
Nog uit te zoeken welke beste is voor welk soort borduren. Maar dit zijn alvast de verschillende soorten.
- Water oplosbaar
- Afscheur vlies
- Opstrijk vezel vlies
- Opplak vies
Hoeveel kleuren
Ligt er aan hoeveel er al apart van elkaar in de file zich al bevinden. De machine stopt zelf en geeft aan welke kleur je zelf hebt te verwisselen.
Borduur hoop opzetten
typer de type
Afbeelding hoe je goed spannt
Afbeelding schroeven draaier die werkt
Benodigdheden bestel locaties
Garen
https://lintenkopen.nl/machine-borduurgaren Makkelijk in de buurt gratis op te halen. Hebben er whatsapp contact mee, zeer vriendelijk en mee denkend. Verkoopt amanda threads Arras Polyester machine borduurgaren Voor extra info der over en kleuren die er van bestaan https://amandathreads.com/arras-threads/
Onder Garen
Nog uit te zoeken
Borduur Vlies
https://lintenkopen.nl/machine-borduurgaren/vlieseline Op te halen in de buurt
Naalden
https://lintenkopen.nl/machine-borduurgaren/machine-naalden Op te halen in de buurt
Klittenband
https://klittenbandwinkel.nl/product/opnaaibaar-100-mm-zwart-haakband/
https://klittenbandwinkel.nl/product/opnaaibaar-klittenband-100-mm-lus-zwart/ Is op te halen in soest Geweldig voor maken van eigen patches
Physieke winkels
Zwitsner, stads centrum Amersfoort
Bahadi stoffen, stads centrum Amersfoort
Google maps linkjes maken
Software
Om je eigen borduur patronen te maken kan met een opensource extentie voor Inkscape. Deze heet Ink/stich.
https://inkstitch.org/docs/install/
Van af de link kun je ook bij de user manual komen en kun je vrijwel snel aan de slag
Formatering
Als je ontwerp af is kun je jouw selectie exporteren naar deze file formats:
ART
EXP
PEC
PES
XXX
JEF
DST
Geef het een duidelijke naam en plaats deze je op je eigen of die USB stick in de borduur bak. (Maak eigen borduur folder aan voor makkelijk terug vinden)
Hier nog een handige YT tuturials die je verder kunnen helpen met de software te kunnen gebruiken
Youtube Guides
Insert link naar YT playlists
Voor gemaakte designs
Ook kun je online pre gemaakte files kopen, downloaden. Daarna gelijk op een USB kunt zetten en direct in de machine steeken om mee aan de slag te gaan.
Gratis
https://www.embroiderydesigns.com/freeembroiderydesigns
https://www.annthegran.com/free-embroidery-designs
https://www.kreativekiwiembroidery.co.nz/Download-Free-In-the-hoop-Embroidery-Designs
https://embroideres.com/free-embroidery-designs/
Betaald
https://www.dragons-garden.eu/collections/embroidery-patterns
https://offwiththeirthreads.com/
https://stringtheoryfabricart.com/
https://www.etsy.com/market/embroidery_files
https://www.designsbyjuju.com/
Machine wish list
Met meer gebruik zouden we nog meer onderdelen voor de machine kunnen bij halen of zelf 3D printen.
- Meer borduur ramen en/of met andere grotes of gebruik. Voor hogere productie of meerdere mensen achter elkaar kunnen opzetten met borduren.
- Multigarenkloshouder die achter op de machine opgezet kan worden voor makkelijkere draad wissels (Mogenlijk ook te 3D printen)
- Verschillende soorten borduur garen scharen. Deze zijn om de "CNC" lijnen tussen velden te kunnen knippen.
https://www.huissteden.nl/accessoires-onderdelen/voor-de-borduurmachine?manufacturer=Bernina
Servicecing
Deze mooie machine heeft mogenlijk 1 keer per jaar onderhoud nodig. Daar bij word de hele behuizing der afgehaald en goed schoon gemaakt.Ook kijkt deze gelijk of de borduur machine up to date is. Deze word gedaan door een specialist met certificatie voor deze specefieke borduur machine. Daar hebben we zelf een afspraak voor te maken en bij te houden.
www.naehmax.de
info@naehmax.de
| Datum | Reparatie bedrijf / Onderhouds persoon | Wat is er onderhouden | Kosten |
|---|---|---|---|
| 16-05-2025 | Näh- Zentrum Maxen Viersen | Ge Olied, gedemonteerd, gecontroleerd met borduuren, Eind controle, Boven en onder spanningen controle, Electrice zekerheids controle, Materiaal kosten naalden. | 133,40 |