Projects/Borduurmachine: verschil tussen versies

Uit Hackerspace Amersfoort
Naar navigatie springen Naar zoeken springen
Aranea (overleg | bijdragen)
Spelcheck
Regel 7: Regel 7:
|Picture=Borduurmachine Bernina.JPG
|Picture=Borduurmachine Bernina.JPG
}}
}}
Dank aan iedereen die heeft mee geholpen met geld in zamelen voor de borduur machine :)
Dank aan iedereen die heeft meegeholpen met geld inzamelen voor de borduurmachine :)


De borduur machine die we hebben op de space is een "Bernina b500". Deze staat momenteel opgeborgen in grote hoge en plate Samla box in het Flexlab onder de werk tafels.
De borduurmachine die we hebben op de space is een "Bernina b500". Deze staat momenteel opgeborgen in grote hoge en platte Samla box in het Flexlab onder de werktafels.


Kleine uitleg voor af is erg handig voor dat je zelf begint met borduren. De machine is zeer beginners vriendelijk en bied veer design aanpasbaarheids mogenlijkheden. Ook dat je designs kunt mixen en matchen met wat je zelf hebt ingebracht via USB of designs die al met de borduur machine komen.
Kleine uitleg vooraf is erg handig voordat je zelf begint met borduren. De machine is zeer vriendelijk voor beginners en biedt veel designmogelijkheden. Ook dat je designs kunt mixen en matchen met wat je zelf hebt ingebracht via USB-stick of designs die al met de borduurmachine komen.
 
Wanneer je de borduurmachine op zet is het belangrijk dat deze stevig op één tafel staat (Niet op twee tafelhelften) of op de betonen vloer! Verder gelieve deze in Flexlab te houden om mogelijke geluidsoverlast te verminderen.


Wanneer je de borduur machine op zet is het belangrijk dat deze stevig op 1 tafel staat (Niet op twee tafel helfden) of op de betone vloer! Verder gelieve deze in Flexlab te houden voor mogelijke geluidsoverlast te verminderen.
== Kosten ==
== Kosten ==
Kosten voor gebruik zijn momenteel nog niet opgezet. Maar zou wel kunnen worden opgezet in Revbank met kosten per steek. Deze gaan dan richting meer garen bestellen en toekomstig onderhoud van de machine.  
Kosten voor gebruik zijn momenteel nog niet opgezet. Maar zou wel kunnen worden opgezet in Revbank met kosten per steek bijvoorbeeld. Deze gaan dan richting meer garen bestellen en toekomstig onderhoud van de machine.
 
== Standaard instellingen ==
== Standaard instellingen ==
Voor als iemand ze heeft aangepast Dit zijn de instellingen die momenteel goed werken en mooi resultaat geven op gewoven stoffen:
Voor als iemand ze heeft aangepast, dit zijn de instellingen die momenteel goed werken en een mooi resultaat geven op gewoven stoffen:


<span style="background:#d3f8b6">Insert Wiki Table here</span>
<span style="background:#d3f8b6">Insert Wiki Table here</span>
Regel 30: Regel 32:


Naald:
Naald:
= Handleiding machine =
= Handleiding machine =
Deze bevind zich uitgeprint in de plate Samla bak boven op de borduur Samla bak.  
Deze bevind zich uitgeprint in de platte Samlabak boven op de borduur-Samlabak.  


==== Online PDF Handleiding NL/EN ====
==== Online PDF Handleiding NL/EN ====
Regel 39: Regel 42:


= Hoe start je? =
= Hoe start je? =
=== Bepaal eerst wat je wilt borduuren ===
=== Bepaal eerst wat je wilt borduuren ===
-Patch


-Kleding
* Patch
* Kleding
* Naai project


- Naai project
=== Wat voor stof wil je gebruiken? ===
=== Wat voor stof wil je gebruiken? ===
Dit is belangrijk voor de soort naald die je wilt gaan gebruiken.  
Dit is belangrijk voor de soort naald die je wilt gaan gebruiken.
-Dunne t-shirt stof met strech?
 
-Syntetisch?
* Dunne t-shirt stof met stretch?
-Stevigere stof dat meer dicht gewoven is (Zoals Jeans)
* Syntetisch?
-Vilt stof?
* Stevigere stof dat meer dicht gewoven is (Zoals Jeans)
* Vilt stof?


<span style="background:#d3f8b6">Insert afbeelding stof herkening</span>
<span style="background:#d3f8b6">Insert afbeelding stof herkening</span>


=== Welke grote ===
=== Welke grootte ===
De grootes kun je zelf bepalen van te voren in de software. Maar ook nog op het Apparaat zelven. De machine werkt met milimeters. Ieder borduur raam komt met een plastic doorzichtich raster dat borduur grenzen laat zien van je machine
De groottes kun je zelf bepalen van tevoren in de software. Maar ook nog op het apparaat zelf. De machine werkt met millimeters. Ieder borduurraam komt met een plastic doorzichtig raster dat de borduurgrenzen laat zien van de machine


Borduur ramen die we hebben
Borduurramen die we hebben


<span style="background:#d3f8b6">Insert Wiki Table here</span>
<span style="background:#d3f8b6">Insert Wiki Table here</span>
=== Garen ===
=== Garen ===
<span style="background:#d3f8b6">Geen naaimachine garen op de borduur machine gebruiken als top garen!</span> Dit komt door dat de machine specefiek is geprogrameerd voor de spannings sterkte en dikte van machineborduurgaren.  
<span style="background:#d3f8b6">Geen naaimachinegaren op de borduur machine gebruiken als topgaren!</span> Dit komt door dat de machine specefiek is geprogrameerd voor de spanningsterkte en dikte van machineborduurgaren.


Er zijn veel verschillende opties voor verschillende projecten. Momenteel hebben we polyester in ons bezit en kunnen wij deze snel en dicht bij de space bestellen en ophalen. Deze garen is te vinden in de bovenste Samla box.
Er zijn veel verschillende opties voor verschillende projecten. Momenteel hebben we polyester in ons bezit en kunnen wij deze snel en dicht bij de space bestellen en ophalen. Deze garen is te vinden in de bovenste Samla box.


Verder heeft machine borduurgaren ook een houdbaarheidsdatum. Deze verschilt per garen maar is gemiddeld 2 a 3 jaar. Gelukkig kun je testen of je garen nog goed is. Dat doe je door stukje draad over 2 vingers gedraaid te spannen en der aan te trekken tot het breekt. (Alsof het een vuurwerk trektouwtje is).
Verder heeft machineborduurgaren ook een houdbaarheidsdatum. Deze verschilt per garen maar is gemiddeld 2 a 3 jaar. Gelukkig kun je testen of je garen nog goed is. Dat doe je door een stukje draad over 2 vingers gedraaid te spannen en er aan te trekken tot het breekt. (Alsof het een vuurwerk trektouwtje is).


Maar om wat van onze research te delen waarom het belangrijk is om met soort garen rekening mee te houden heb ik hier nog even wat uitgelgd.  
Maar om wat van onze research te delen waarom het belangrijk is om met soorten garen rekening mee te houden heb ik hier nog even wat uitgelegd.  


==== Polyester/Polyneon ====
==== Polyester/Polyneon ====
- Het is een veel zijdige draad die veel verschillende stof soorten aan kan, Waaronder ook syntetisch. Verder kan het tegen zon UV straling en heftige was en droog cycles. Ook prima tegen chloor bleek middel schoon maak behoud het zijn kleur.
Het is een veelzijdige draad die veel verschillende stof soorten aan kan, Waaronder ook syntetisch. Verder kan het tegen zon UV-straling en heftige was- en droogcycles. Ook prima tegen chloor/bleekmiddel. Bij het schoonmaken behoudt het zijn kleur.
 
==== Nylon ====
==== Nylon ====
- Industry standaard, verkleurd niet in de was. Zelfs als je het bleekt met chloor bleek middel. Kan veel hebben en gaat goed lang mee. Vaak er verkrijgbaar in matte kleuren. Maar niet zo veel als Polyester of Rayon
Industry standaard, verkleurd niet in de was. Zelfs als je het bleekt met chloor/bleekmiddel. Kan veel hebben en gaat goed lang mee. Vaker verkrijgbaar in matte kleuren. Maar niet zo veel als Polyester of Rayon.
 
==== Rayon ====
==== Rayon ====
- Geeft af in de was, breekt sneller dan Nylon maar heeft meer kleuren dan en hogere glans opties dan Nylon. Verder verkleurt deze sneller en is het kreuk gevoeliger. Ook kan het smelten onder hitte... houd weg van strijkijzers.
Geeft af in de was, breekt sneller dan Nylon maar heeft meer kleuren en hogere glans opties. Verder verkleurt deze sneller en is het kreuk gevoeliger. Ook kan het smelten onder hitte... houd weg van strijkijzers en vlammenwerpers.
  Al is het wel de meer eco vriendelijkere optie, omdat het gemaakt is van cellulosevezels afkomstig van houtpulp.
 
Al is het wel de meer eco-vriendelijkere optie, omdat het gemaakt is van cellulosevezels afkomstig van houtpulp.
 
==== Metallic ====
==== Metallic ====
- Minder flexibel dan Nylon of Rayon. Stuk steviger en komen in hoge glans opties zoals goud en zilver kleurig. Vaak met wat meer textuur en geven luxe en royale lijkende finish. Verder hebben ze hun eigen speciale naalden nodig om mee te borduren. Kan niet tegen bleek of hoge temperatuur was. Ook kan het niet op alle stof soorten worden geborduurd.  
Minder flexibel dan Nylon of Rayon. Stuk steviger en komen in hoge glansopties zoals goud- en zilverkleurig. Vaak met wat meer textuur en geeft een luxe en royale lijkende finish. Verder hebben ze hun eigen speciale naalden nodig om mee te borduren. Kan niet tegen bleek of hoge temperatuur was. Ook kan het niet op alle stofsoorten worden geborduurd.
 
==== Cotton ====
==== Cotton ====
- Kan krimpen en kreukelen in de was maar wel veel beter aan dan Rayon. Verkleurd onder de UV straling van de zon. Beter voor de planeet en recyclebaar.  
Kan krimpen en kreukelen in de was maar wel veel beter aan dan Rayon. Verkleurd onder de UV-straling van de zon. Beter voor de planeet en recyclebaar.  
 
==== Bobbin thread ====
==== Bobbin thread ====
- Onder draad voor de machine is esensicieel. Deze is anders dan borduurgaren. Deze draad is stukje dunner dat je borduur ontwerpen wat flexibeler blijven.  
Onderdraad voor de machine is essentieel. Deze is anders dan borduurgaren. Deze draad is stukje dunner dan topgaren zodat je borduurontwerpen wat flexibeler blijven. Deze draad komt alleen in de kleuren zwart en wit.
- Deze draad komt alleen in de kleuren Zwart en Wit


Hier nog extra guide voor draad dikte en steek dichtheid:
Hier nog extra guide voor draad dikte en steek dichtheid:
Regel 89: Regel 100:


https://www.madeirausa.com/about-madeira-usa-embroidery-thread.aspx
https://www.madeirausa.com/about-madeira-usa-embroidery-thread.aspx
=== Naalden soorten ===
=== Naalden soorten ===
Er is verschillende naalden voor verschillende dingen die je wilt borduren. Samen met andere instellingen die er het beste voor zijn
Er zijn verschillende naalden voor verschillende dingen die je kan borduren. Samen met andere instellingen die er het beste voor zijn.


<span style="background:#d3f8b6">Afbeelding verschillende naalden</span>
<span style="background:#d3f8b6">Afbeelding verschillende naalden</span>


De meeste naalden gaan maar 6 a 8 uur aan borduur uren mee. Voor dat je begint is het handig om met je nagel langs de naald te gaan om te testen of iets van metaal blijft haken. Dat betekent dat de protective coating op de naald op is en het aan vervaning toe is.  
De meeste naalden gaan maar 6 a 8 uur aan borduur-uren mee. Voordat je begint is het handig om met je nagel langs de naald te gaan om te testen of iets van metaal blijft haken. Dat betekent dat de protective coating op de naald op is en het aan vervaning toe is.
 
Daarbij gezegd dat de naalden ook consumables zijn op de machine en moeten deze af en toe ook bijbesteld worden. Even extra ter informatie: <span style="background:#d3f8b6">NIET van Ali-Express bestellen!</span> . Deze naalden zijn gegoten inplaats van gesmeden. Deze naalden zorgen er voor dat er vaker onderhoud nodig is en machine gaat er sneller van stuk.  


Daar bij gezegd dat de naalden ook consumables zijn op de machine moeten deze af en toe ook bij besteld worden. Even extra ter informatie: <span style="background:#d3f8b6">NIET van Ali-Express bestellen!</span> . Deze naalden zijn gegoten inplaats van gesmeden. Deze naalden zorgen er voor dat er vaker onderhoud nodig is en machine gaat er sneller van achter uit.
=== Vliezen ===
=== Vliezen ===
Nog uit te zoeken welke beste is voor welk soort borduren. Maar dit zijn alvast de verschillende soorten.
Nog uit te zoeken welke beste is voor welk soort borduren. Maar dit zijn alvast de verschillende soorten.

Versie van 30 jun 2025 17:55


Project Borduurmachine
Naam Borduurmachine
Beschrijving Borduur machine voor de in space
Website
Start 2025-05-21
Contact Aranea, Elena
Status Production


Dank aan iedereen die heeft meegeholpen met geld inzamelen voor de borduurmachine :)

De borduurmachine die we hebben op de space is een "Bernina b500". Deze staat momenteel opgeborgen in grote hoge en platte Samla box in het Flexlab onder de werktafels.

Kleine uitleg vooraf is erg handig voordat je zelf begint met borduren. De machine is zeer vriendelijk voor beginners en biedt veel designmogelijkheden. Ook dat je designs kunt mixen en matchen met wat je zelf hebt ingebracht via USB-stick of designs die al met de borduurmachine komen.

Wanneer je de borduurmachine op zet is het belangrijk dat deze stevig op één tafel staat (Niet op twee tafelhelften) of op de betonen vloer! Verder gelieve deze in Flexlab te houden om mogelijke geluidsoverlast te verminderen.

Kosten

Kosten voor gebruik zijn momenteel nog niet opgezet. Maar zou wel kunnen worden opgezet in Revbank met kosten per steek bijvoorbeeld. Deze gaan dan richting meer garen bestellen en toekomstig onderhoud van de machine.

Standaard instellingen

Voor als iemand ze heeft aangepast, dit zijn de instellingen die momenteel goed werken en een mooi resultaat geven op gewoven stoffen:

Insert Wiki Table here

Borduur voet:

Boven spanning: 3

Onderspanning:

Stof dikte: 4mm

Naald:

Handleiding machine

Deze bevind zich uitgeprint in de platte Samlabak boven op de borduur-Samlabak.

Online PDF Handleiding NL/EN

https://www.bernina.com/Bernina/media/Support/Sewing_Quilting_Embroidery/5_Serie_NEW/BERNINA_500/Documents/NL/1028895_10A_05_web_manual_B500_2019_09_NL.pdf

https://www.bernina.com/bernina/media/Support/Sewing_Quilting_Embroidery/5_Serie_NEW/BERNINA_500/Documents/EN/1028895_10A_04_web_manual_B500_2019_09_EN.pdf

Hoe start je?

Bepaal eerst wat je wilt borduuren

  • Patch
  • Kleding
  • Naai project

Wat voor stof wil je gebruiken?

Dit is belangrijk voor de soort naald die je wilt gaan gebruiken.

  • Dunne t-shirt stof met stretch?
  • Syntetisch?
  • Stevigere stof dat meer dicht gewoven is (Zoals Jeans)
  • Vilt stof?

Insert afbeelding stof herkening

Welke grootte

De groottes kun je zelf bepalen van tevoren in de software. Maar ook nog op het apparaat zelf. De machine werkt met millimeters. Ieder borduurraam komt met een plastic doorzichtig raster dat de borduurgrenzen laat zien van de machine

Borduurramen die we hebben

Insert Wiki Table here

Garen

Geen naaimachinegaren op de borduur machine gebruiken als topgaren! Dit komt door dat de machine specefiek is geprogrameerd voor de spanningsterkte en dikte van machineborduurgaren.

Er zijn veel verschillende opties voor verschillende projecten. Momenteel hebben we polyester in ons bezit en kunnen wij deze snel en dicht bij de space bestellen en ophalen. Deze garen is te vinden in de bovenste Samla box.

Verder heeft machineborduurgaren ook een houdbaarheidsdatum. Deze verschilt per garen maar is gemiddeld 2 a 3 jaar. Gelukkig kun je testen of je garen nog goed is. Dat doe je door een stukje draad over 2 vingers gedraaid te spannen en er aan te trekken tot het breekt. (Alsof het een vuurwerk trektouwtje is).

Maar om wat van onze research te delen waarom het belangrijk is om met soorten garen rekening mee te houden heb ik hier nog even wat uitgelegd.

Polyester/Polyneon

Het is een veelzijdige draad die veel verschillende stof soorten aan kan, Waaronder ook syntetisch. Verder kan het tegen zon UV-straling en heftige was- en droogcycles. Ook prima tegen chloor/bleekmiddel. Bij het schoonmaken behoudt het zijn kleur.

Nylon

Industry standaard, verkleurd niet in de was. Zelfs als je het bleekt met chloor/bleekmiddel. Kan veel hebben en gaat goed lang mee. Vaker verkrijgbaar in matte kleuren. Maar niet zo veel als Polyester of Rayon.

Rayon

Geeft af in de was, breekt sneller dan Nylon maar heeft meer kleuren en hogere glans opties. Verder verkleurt deze sneller en is het kreuk gevoeliger. Ook kan het smelten onder hitte... houd weg van strijkijzers en vlammenwerpers.

Al is het wel de meer eco-vriendelijkere optie, omdat het gemaakt is van cellulosevezels afkomstig van houtpulp.

Metallic

Minder flexibel dan Nylon of Rayon. Stuk steviger en komen in hoge glansopties zoals goud- en zilverkleurig. Vaak met wat meer textuur en geeft een luxe en royale lijkende finish. Verder hebben ze hun eigen speciale naalden nodig om mee te borduren. Kan niet tegen bleek of hoge temperatuur was. Ook kan het niet op alle stofsoorten worden geborduurd.

Cotton

Kan krimpen en kreukelen in de was maar wel veel beter aan dan Rayon. Verkleurd onder de UV-straling van de zon. Beter voor de planeet en recyclebaar.

Bobbin thread

Onderdraad voor de machine is essentieel. Deze is anders dan borduurgaren. Deze draad is stukje dunner dan topgaren zodat je borduurontwerpen wat flexibeler blijven. Deze draad komt alleen in de kleuren zwart en wit.

Hier nog extra guide voor draad dikte en steek dichtheid:

https://www.madeirausa.com/_resources/common/userfiles/file/Thread/Misc%20thread/Madeira%20USA%20Threads_Digitizing.pdf

https://www.madeirausa.com/about-madeira-usa-embroidery-thread.aspx

Naalden soorten

Er zijn verschillende naalden voor verschillende dingen die je kan borduren. Samen met andere instellingen die er het beste voor zijn.

Afbeelding verschillende naalden

De meeste naalden gaan maar 6 a 8 uur aan borduur-uren mee. Voordat je begint is het handig om met je nagel langs de naald te gaan om te testen of iets van metaal blijft haken. Dat betekent dat de protective coating op de naald op is en het aan vervaning toe is.

Daarbij gezegd dat de naalden ook consumables zijn op de machine en moeten deze af en toe ook bijbesteld worden. Even extra ter informatie: NIET van Ali-Express bestellen! . Deze naalden zijn gegoten inplaats van gesmeden. Deze naalden zorgen er voor dat er vaker onderhoud nodig is en machine gaat er sneller van stuk.

Vliezen

Nog uit te zoeken welke beste is voor welk soort borduren. Maar dit zijn alvast de verschillende soorten.

- Water oplosbaar

- Afscheur vlies

- Opstrijk vezel vlies

- Opplak vies

Hoeveel kleuren

Ligt er aan hoeveel er al apart van elkaar in de file zich al bevinden. De machine stopt zelf en geeft aan welke kleur je zelf hebt te verwisselen.

Borduur hoop opzetten

typer de type

Afbeelding hoe je goed spannt

Afbeelding schroeven draaier die werkt

Benodigdheden bestel locaties

Garen

https://lintenkopen.nl/machine-borduurgaren Makkelijk in de buurt gratis op te halen. Hebben er whatsapp contact mee, zeer vriendelijk en mee denkend. Verkoopt amanda threads Arras Polyester machine borduurgaren Voor extra info der over en kleuren die er van bestaan https://amandathreads.com/arras-threads/

https://www.madeira.com/embroidery-solutions/global-presence?tx_avsite_dealerlist%5Bcontroller%5D=Dealer&tx_avsite_dealerlist%5Bcountry%5D=157&tx_avsite_dealerlist%5Blist%5D=1&tx_avsite_dealerlist%5Bmap%5D=1&tx_avsite_dealerlist%5Boffices%5D=1&tx_avsite_dealerlist%5Bpartners%5D=1&cHash=dfb12433e1438d24c24da2c44d5bd904

Onder Garen

Nog uit te zoeken

Borduur Vlies

https://lintenkopen.nl/machine-borduurgaren/vlieseline Op te halen in de buurt

Naalden

https://lintenkopen.nl/machine-borduurgaren/machine-naalden Op te halen in de buurt

Klittenband

https://klittenbandwinkel.nl/product/opnaaibaar-100-mm-zwart-haakband/

https://klittenbandwinkel.nl/product/opnaaibaar-klittenband-100-mm-lus-zwart/ Is op te halen in soest Geweldig voor maken van eigen patches

Physieke winkels

Zwitsner, stads centrum Amersfoort

Bahadi stoffen, stads centrum Amersfoort

Google maps linkjes maken

Software

Om je eigen borduur patronen te maken kan met een opensource extentie voor Inkscape. Deze heet Ink/stich.

https://inkstitch.org/docs/install/

Van af de link kun je ook bij de user manual komen en kun je vrijwel snel aan de slag

Formatering

Als je ontwerp af is kun je jouw selectie exporteren naar deze file formats:

ART

EXP

PEC

PES

XXX

JEF

DST

Geef het een duidelijke naam en plaats deze je op je eigen of die USB stick in de borduur bak. (Maak eigen borduur folder aan voor makkelijk terug vinden)

Hier nog een handige YT tuturials die je verder kunnen helpen met de software te kunnen gebruiken

Youtube Guides

Insert link naar YT playlists

Voor gemaakte designs

Ook kun je online pre gemaakte files kopen, downloaden. Daarna gelijk op een USB kunt zetten en direct in de machine steeken om mee aan de slag te gaan.

Gratis

https://www.embroiderydesigns.com/freeembroiderydesigns

https://www.annthegran.com/free-embroidery-designs

https://www.kreativekiwiembroidery.co.nz/Download-Free-In-the-hoop-Embroidery-Designs

https://embroideres.com/free-embroidery-designs/

Betaald

https://www.dragons-garden.eu/collections/embroidery-patterns

https://urbanthreads.com/

https://offwiththeirthreads.com/

https://stringtheoryfabricart.com/

https://www.etsy.com/market/embroidery_files

https://www.designsbyjuju.com/

https://emblibrary.com/

https://www.ibroidery.com/

Machine wish list

Met meer gebruik zouden we nog meer onderdelen voor de machine kunnen bij halen of zelf 3D printen.

- Meer borduur ramen en/of met andere grotes of gebruik. Voor hogere productie of meerdere mensen achter elkaar kunnen opzetten met borduren.

- Multigarenkloshouder die achter op de machine opgezet kan worden voor makkelijkere draad wissels (Mogenlijk ook te 3D printen)

- Verschillende soorten borduur garen scharen. Deze zijn om de "CNC" lijnen tussen velden te kunnen knippen.


https://www.huissteden.nl/accessoires-onderdelen/voor-de-borduurmachine?manufacturer=Bernina

Servicecing

Deze mooie machine heeft mogenlijk 1 keer per jaar onderhoud nodig. Daar bij word de hele behuizing der afgehaald en goed schoon gemaakt.Ook kijkt deze gelijk of de borduur machine up to date is. Deze word gedaan door een specialist met certificatie voor deze specefieke borduur machine. Daar hebben we zelf een afspraak voor te maken en bij te houden.

Insert Wiki Table here

Onderhouds datum | Kosten